parlament2018 loog

Od druhého pololetí školního roku 2018/2019 začne ve školách na konci světa opětovně fungovat školní parlament. Po několikaleté pauze se znovu pouštíme do díla a rozjíždíme v novém kabátě instituci, která by měla všem žákům, učitelům, vedení školy a ostatním zaměstnancům pomoci lépe sdílet informace a řešit nejrůznější problémy.

Parlament je ryze demokratickou institucí a demokracie je podstatou naší současné společnosti. A školní parlament je „hra na demokracii“. Ale je to hra, při které se žáci učí, jak vlastně naše společnost funguje. Zažívají pocity úspěchu a neúspěchu, učí se odpovědnosti za své chování a pociťují důsledky svého jednání či nejednání. V neposlední řadě se učí chápat a využívat možnosti, které jim demokracie přináší. Je to jen hra, ale je to ta nejtěžší hra. Hra, při které se učí aktivně, odpovědně a svobodně žít.

Volby 2018

parlament volby2018

Ti, kteří byli zvoleni, mají nyní ve svých rukou velkou zodpovědnost. Ne za sebe, ale za vás všechny. Nejsou totiž ve školním parlamentu kvůli sobě. Ale kvůli vám. Vy jste jim dali hlas, aby mluvili za vás a byli vašimi zástupci. A to jak se jim to bude dařit, je nyní už jen na nich. Dejte jim čas a sledujte je. Jak pracují, jak s vámi komunikují, jak řeší problémy a co pro vás ve školním parlamentu dělají. Možná budete mile překvapeni a možná budete velmi zklamáni. Ať tak či tak, nakonec přijdou další volby. A tam to můžete změnit či zachovat. A nebo to dokonce zkusit znovu či poprvé i vy. Protože tohle je demokracie!

Mgr. Jakub Mačák, koordinátor projektu

Členové parlamentu - 2. pololetí školního roku 2018/19

Image