Školy Březová – střední odborná škola, základní škola
a mateřská škola, Březová, okres Uherské Hradiště

Z Základní škola

Sam Chovanec je všestranný, ale říká...

že chce být profesionálním tenistou.

Od rodičů našeho osmáka jsem se dozvěděl následující.

Dne 12. 12. 2022 dosáhl žák 8. třídy, Samuel Chovanec, zatím svého největšího sportovního úspěchu, když vyhrál svůj první tenisový turnaj ve dvouhře starších žáků v Ostravě-Vítkovicích.

Přestože mu byl dán od Boha spíše dar hudební a od mateřské školy hrál na flétnu, později přidal kytaru, klavír a ve 3. třídě si sám vybral hru na housle, které se věnuje na ZUŠ v Bojkovicích dodnes, a také ve školní cimbálovce v naší škole, společně s hrou na kytaru v naší škole, jeho sen je stát se profesionálním tenistou.

Je třeba uvést, že Sam je i poctivým a skvělým žákem, který s přehledem zvládá i učivo základní školy, a je velmi klidným a svědomitým žákem.

Tenisu se začal věnovat v šesti letech na úrovni kroužku, kdy tréninky probíhaly 1-2x týdně ve skupinkách po 4 dětech jednu hodinu.Takto to trvalo čtyři roky, do jeho deseti let. Mezitím si vyzkoušel fotbal, slušně hrál i stolní tenis. Nakonec však zvítězila láska k tenisu. Rodiče Sama i jeho sestru Isu do ničeho nenutí, ale snaží se je maximálně podporovat v činnostech, které je baví. Na prvním místě však kladou důraz na vzdělání a Samuel ví, že nesmí „flákat“ školu na úkor sportu. Ve škole prospívá výborně a může tak jít dál za svým snem...

V deseti letech vstoupil do klubu SK Uh.Brod, kde pod dohledem profesionálního trenéra začal intenzivněji (3x týdně) trénovat, rodiče s ním začali jezdit na turnaje. Sam začal trénovat ještě intenzivněji (ale v době covidu byla příprava velmi složitá a hodně individuální), a od zrušení opatření kvůli covidu trénuje 5x týdně, každý den dvě hodiny.Většinu víkendů tráví s rodiči na turnajích.

Zlepšení se začíná dostavovat. Po každodenní dřině své vrstevníky dohání a spoustu z nich už i předběhl. Zaslouženou odměnou se mu stalo po předchozích účastech ve finále a semifinále, vítězství na turnaji. Je to první krok na cestě k vrcholu, ale bez malých vítězství nikdy nepřijde to velké. Ať se daří!

Tatínek Sama správně uvádí, že je spousta talentovaných nebo jen dětí, které něco zajímá a chtěly by i něco dělat, ale bez zájmu a podpory rodičů, širší rodiny, nemohou nikdy naplno projevit své vlohy, nadání,vyjádřit své touhy a nezřídka je pak vidíme (nebo ani nevidíme) mrhat svým talentem na mobilech, tabletech, PC a v těch horších případech na návykových látkách. Každý má možnost udělat pro své dítě maximum a připravit ho do života tak, aby v dnešním komplikovaném způsobu života obstálo. K tomu jim mohou pomoci návyky získané např. ve sportu, v zájmovém kroužku atd.

I když nemáte doma zrovna olympijského vítěze (to určitě není priorita), vaše dítě jistě v dospělosti ocení, že se díky podpoře hlavně rodičů u něj rozvinul smysl pro zodpovědnost, vytrvalost, cílevědomost, smysl pro fair play, že se naučí nejen vyhrávat, ale hlavně přijímat porážky, aby je pak v dospělosti nějaká menší životní porážka nezlomila, ale naopak posílila k větší pracovitosti, že se naučí samostatnosti, pokoře a dojdou k poznání, že v životě není nic zadarmo, že přátele získáte i jinak než na sociálních sítích, a že všechno se nedá koupit na internetu. Když je cíl, vůle a chuť, člověk dokáže víc než si myslí.

Pan Chovanec přeje všem rodičům, kteří své děti podporují v jejich aktivitách, investují do nich kolikrát nemalé finanční prostřdky, spoustu energie a hlavně svůj volný čas, hodně úspěchů, vytrvalosti a pevné nervy na cestě, po které kráčí. Není nic povznášejícího pro rodiče, než vidět své dítě šťastné.

Na závěr bych chtěl také poděkovat "školám na konci světa" v Březové, hlavně panu řediteli Zimčíkovi, panu učiteli Tomáši Beníčkovi, a dalším vyučujícím za to, že podporují své žáky v jejich aktivitách a neustále budují a snaží se vytvářet lepší podmínky pro jejich růst.

Tady to Samovi "hraje ve školní cimbálovce - https://youtu.be/TMtOmKnQhx4

Tady hraje se školní cimbálovkou na vánoční besídce - https://youtu.be/Mu-uXQuNu4A

Uložit nastavení
Předvolby uživatele cookies
Používáme soubory cookie, abychom vám zajistili co nejlepší zážitek z našich webových stránek. Pokud používání souborů cookie odmítnete, nemusí tyto webové stránky fungovat podle očekávání.
Přijmout vše
Odmítnout vše
Marketing
Soubor technik, které mají za předmět obchodní strategii a zejména průzkum trhu.
Quantcast
OK
Odmítnout