Tiskopisy
ŠKOLNÍ ŘÁD PRO STUDENTY DÁLKOVÉ FORMY VZDĚLÁVÁNÍ
Průběh a způsob průběžného hodnocení v dálkové formě vzdělávání
(1) Dálková forma vzdělávání je založena na samostatném studiu spojeném s konzultacemi. Studenti jsou v průběhu klasifikačního období hodnoceni slovně; slovním hodnocením „započteno“, „nezapočteno“, na základě splněných úkolů stanovených jednotlivými vyučujícími (konzultanty) v okruzích přezkoušení pro jednotlivá pololetí (jinými slovy - půjde především o udělení "zápočtu" za splnění úkolů stanovených v okruzích pro přezkoušení).
(2) Výsledek zkoušky zapisuje vyučující do elektronického systému iŠkola.
Zásady hodnocení výsledků vzdělávání na vysvědčení
(1) Dálková forma vzdělávání je založena na samostatném studiu spojeném s konzultacemi. Studenti jsou na závěr klasifikačního období hodnoceni slovně; na základě splněných úkolů stanovených jednotlivými vyučujícími (konzultanty) v okruzích přezkoušení pro jednotlivá pololetí.
(2) Každé pololetí se vydává studentovi vysvědčení. Za první pololetí se vydává studentovi místo vysvědčení výpis vysvědčení. Hodnocení výsledků vzdělávání studenta na vysvědčení je vyjádřeno slovním hodnocením. Do vyššího ročníku postoupí student, který na konci druhého pololetí příslušného ročníku prospěl ze všech povinných předmětů stanovených školním vzdělávacím programem, s výjimkou předmětů, z nichž se student nehodnotí.
(3) Nelze-li studenta hodnotit na konci prvního pololetí, určí ředitel školy pro jeho hodnocení náhradní termín, a to tak, aby hodnocení za první pololetí bylo provedeno nejpozději do konce června. Není-li možné studenta hodnotit ani v náhradním termínu, student se za první pololetí nehodnotí.
(4) Nelze-li studenta hodnotit na konci druhého pololetí, určí ředitel školy pro jeho hodnocení náhradní termín, a to tak, aby hodnocení za druhé pololetí bylo provedeno nejpozději do konce září následujícího školního roku. Do doby hodnocení navštěvuje student nejbližší vyšší ročník. Není-li student hodnocen ani v tomto termínu, neprospěl.
(5) Závažné důvody, které studentovi brání v jeho slovním hodnocení, je povinen student včas písemně sdělit řediteli školy. Student, který na konci druhého pololetí neprospěl nejvýše ze dvou povinných předmětů, nebo student, který neprospěl na konci prvního pololetí nejvýše ze dvou povinných předmětů vyučovaných pouze v prvním pololetí, koná z těchto předmětů opravnou zkoušku nejpozději do konce příslušného školního roku v termínu stanoveném ředitelem školy. Opravné zkoušky jsou komisionální.
(6) Student, který nevykoná opravnou zkoušku úspěšně nebo se k jejímu konání nedostaví, neprospěl. Ze závažných důvodů může ředitel školy studentovi stanovit náhradní termín opravné zkoušky nejpozději do konce září následujícího školního roku. Do doby náhradního termínu opravné zkoušky navštěvuje student nejbližší vyšší ročník.
Pravidla pro hodnocení výsledků vzdělávání studentů
(1) Březovský školní vzdělávací program pro lyceum (v souladu s rámcovým vzdělávacím programem Kombinované lyceum) citlivě reaguje na obecnou situaci vzdělávání studentů
- se speciálními vzdělávacími potřebami,
- intenzivně se věnujících sportu, umění,
- pracujících,
- dospělých a jejich individuální vzdělávací potřeby,
a to jak z hlediska obsahu vzdělávání, tak i z hlediska odpovídajících metod výuky, kontroly vzdělávání apod.
(2) V obsahu vzdělávání zvažujeme vhodnost celé řady všeobecně vzdělávacích obsahů, a didaktických postupů, které jsou často mechanicky převzaty z programů počátečního vzdělávání; podobně pokud jde o hodnocení výsledků vzdělávání; i zde je zapotřebí větší individualizace, a to umožněním individuálního tempa učení nebo individualizací závěrečného hodnocení všech studentů.
(3) Výsledky vzdělávání studenta v jednotlivých povinných a nepovinných předmětech stanovených školním vzdělávacím programem jsou hodnoceny slovně; jsou popsány tak, aby byla zřejmá dosažená úroveň vzdělání studenta ve vztahu ke stanoveným cílům vzdělávání a k jeho vzdělávacím a osobnostním předpokladům.
(4) Slovní hodnocení informuje studenta, do jaké míry si osvojil požadované vědomosti, dovednosti, návyky, a ukazuje mu jeho další rezervy. Má motivační charakter.
(5) Předměty jsou hodnoceny 6-ti stupňovým slovním hodnocením (viz Hodnotící stupnice).
(6) U studenta se speciálními vzdělávacími potřebami (se smyslovou nebo tělesnou vadou, vadou řeči, prokázanou specifickou vývojovou poruchou učení nebo chování) se při jeho slovním hodnocení přihlédne k charakteru postižení.
(7) Do vyššího ročníku postoupí student, který na konci druhého pololetí prospěl ze všech povinných a volitelných předmětů stanovených učebním plánem s výjimkou předmětů, z nichž byl uvolněn.
Hodnocení výsledků vzdělávání studentů na vysvědčení
(1) Hodnocení výsledků vzdělávání studenta na vysvědčení je, po převodu slovního hodnocení, vyjádřeno klasifikací.Škola převede slovní hodnocení do klasifikace nebo klasifikaci do slovního hodnocení v případě přestupu studenta na školu, která hodnotí odlišným způsobem, a to na žádost této školy, zletilého studenta nebo zákonného zástupce nezletilého studenta.
(2) Hodnotící stupnice:
Popis slovního hodnocení / Převod do klasifikace
VÝBORNÝ - vynikající výkon pouze s drobnými chybami 1
VELMI DOBRÝ - nad průměrným standardem, avšak s chybami 2
DOBRÝ - celkově solidní výkon s řadou zřetelných chyb 3
USPOKOJIVÝ - přijatelný výkon, ale s významnými nedostatky 4
DOSTATEČNÝ - výkon splňuje minimální požadavky 4
NEDOSTATEČNÝ - je zapotřebí podstatné množství další práce 5
(3) Chování se u studentů dálkové formy nehodnotí.
Podrobnosti o komisionálních zkouškách
(1) Jestliže má student nebo zákonný zástupce nezletilého studenta pochybnosti o správnosti hodnocení na konci prvního nebo druhého pololetí, může do tří pracovních dnů ode dne, kdy se prokazatelně dozvěděl o výsledku, nejpozději však do 3 pracovních dnů od vydání vysvědčení, požádat ředitele školy o komisionální přezkoušení; je-li vyučujícím studenta v daném předmětu ředitel školy, krajský úřad.
(2) Komisionální přezkoušení se koná nejpozději do 14 dnů od doručení žádosti nebo v termínu dohodnutém se zletilým studentem nebo zákonným zástupcem nezletilého studenta. Přezkoušet studenta nelze, byl-li v klasifikačním období z vyučovacího předmětu, jehož klasifikace je napadena, již komisionálně zkoušen, a to buď na žádost studenta, nebo jeho zákonného zástupce, popř. z podnětu ředitele školy. Ředitel nařídí komisionální přezkoušení studenta, jestliže zjistí, že vyučující porušil pravidla hodnocení a klasifikace.
Závěrečná pravidla
Z opodstatněných vážných důvodů může povolit ředitel školy výjimky z některých výše uvedených pravidel. O průběhu studia studenta je vedena evidence v souladu s příslušnými předpisy formou elektronické matriky systému iŠkola, výsledků vzdělávání, s hmotnými výstupy dle archivačního řádu pro střední školy (přihlášky ke studiu, úvodní katalogový list, třídní kniha, katalogový list studenta, studijní průkaz studenta, protokoly o komisionálních a závěrečných zkouškách).
Ukončení studia
(1) Vzdělávání ukončuje maturitní zkouška. Dokladem o dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou je vysvědčení o maturitní zkoušce.
(2) Maturitní zkouška se skládá ze společné a profilové části. Do profilové části spadají zkoušky z odborných předmětů (viz ŠVP).
(3) Student získá střední vzdělání s maturitní zkouškou, jestliže vykoná obě části maturitní zkoušky.
(4) Student může studium předčasně ukončit na vlastní písemnou žádost nebo mu bude studium ukončeno administrativně v případě, že úspěšně neukončí příslušný ročník k termínu 30. 9. příslušného školního roku, tzn. nevykoná klasifikační nebo opravnou zkoušku.
PaedDr. Ludvík Zimčík ředitel